Banka ve Finans Hukuku

Bankacılık Hukuku

Bankacılık Kanunu ile bu kanun doğrultusunda BDDK, yani Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, aracılığı ile yapılan düzenlemeler bankacılık mevzuatını oluşturmaktadır. Banka ve bankacılığa ilişkin bütün mevzuatlar 2005 yılından beri BDDK tarafından yapılıp, kontrol edilmektedir.

Bankalar ile müşterileri arasında yapılan kredi kartı, hesap, kredi vb. sözleşmeleri de bu alandadır. Bankaların müşterileri ile ilgili olan kredi sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklar ya da davalar bankalar hukuku ile ilişkilidir.

Şahıs ya da sermaye şirketleri ile bankalar arasında yapılandırılan kredi sözleşmeleri bankacılık hukuku içerisindedir.

BDDK uyarınca kurulan şirketlerin ticari ya da ekonomik faaliyetlerinin kurum tarafından denetlenmesi, şirketlerin kuruluş süreci ve kurulma şartları finans hukuku alanındadır.

Finans Hukuku

Finans hukuku, finans ya da kredi kuruluşları adı altında hatta faktöring şirketlerinin de işleyişine ilişkin hukuki danışmanlık verilen bir hukuk alanıdır.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından, finans şirketlerinin kuruluşu incelenmesi ve denetlenmesi yapılmaktadır. Bu konuda Sermaye Piyasası Kanunu da yer almaktadır.

Proje ya da mala ilişkin finansman sorunları, menkul kıymet ve yatırımlara ilişkin sorunlar, kurumsal finansmanlara ilişkin hukuki sorunlar da finans hukuku ile iç içe olan sorunlardandır.

Ayrıca varlık şirketlerinin finansmanlarına ilişkin borçlu şahıslar ile olan sorunlar ya da yapılandırılmış, taksitlendirilmiş finansman kredileri de finans hukuku alanına dahildir.

Menkul değerler, hisselere ilişkin finansman hizmetleri, finansal idare ve uyuşmazlığa ilişkin bütün sorunlar finans hukuku içerisinde incelenmektedir.

SPK mevzuatı ve kuralları çerçevesinde finans şirketlerinin bütün kuruluş aşamaları, denetlenmeleri, sermaye ve finansman bilgileri, şirketlere müşteri portföyü oluşturma süreci ve şartları finans hukukunun konusudur.

Bankacılık ve finans hukuku ile ilgili danışmanlık almak istiyorsanız, iletişim numaralarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.